REGULAMIN UŻYTKOWANIA CMENTARZA KOMUNALNEGO W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH
Celem umożliwienia oddawania należytej czci Zmarłym oraz dla zapewnienia porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego powierza się ten cmentarz wraz z jego urządzeniami szczególnej trosce osób przebywających na jego terenie oraz zaleca się stosowanie poniższego regulaminu.
§1
- Właścicielem Cmentarza Komunalnego przy ulicy Bohaterów Getta w Ząbkowicach Śląskich - jest Gmina Ząbkowice Śląskie.
- W imieniu Gminy na podstawie odrębnej umowy ww. cmentarzem zarządza Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Dalekiej 2 w Ząbkowicach Śląskich -zwany dalej Zarządcą.
- Godziny urzędowania Zakładu Gospodarki Komunalnej - od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00 /z pominięciem dni świątecznych wypadających w tym okresie.
- Przyjmowanie Interesantów oraz załatwianie spraw formalno - organizacyjnych niezbędnych do przyjęcia zwłok do pochowania na cmentarzu, jak też innych spraw związanych z działalnością cmentarza odbywa się w biurze Zarządcy w godzinach jego pracy wskazanych powyżej.
- Za korzystanie z cmentarza pobierane są opłaty na podstawie Zarządzenia Burmistrza Ząbkowic Śląskich w sprawie opłat za korzystanie z miejsca pochówku oraz opłat za wykonywanie usług cmentarnych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Bohaterów Getta w Ząbkowicach Śląskich, stanowiącym załącznik nr l do niniejszego regulaminu.
- Cmentarz jest czynny całą dobę.
- Osoby przebywające na terenie cmentarza obowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym.
- Za opiekę i estetyczny wygląd grobu odpowiada rodzina zmarłego lub osoba przez nią upoważniona, a także instytucja do tego zobowiązana.
- Wszelkie nieczystości powstałe na terenie cmentarza (zwiędłe kwiaty, znicze itp.) należy składać wyłącznie do przeznaczonych na ten cel pojemników i kontenerów ustawionych i oznaczonych przez Zarządcę Cmentarza Komunalnego.
§2
- Na terenie cmentarza zabrania się,
- zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,
- picia alkoholu oraz przebywania w stanie nietrzeźwym,
- palenia papierosów,
- żebractwa,
- pozostawiania bez opieki dzieci do lat siedmiu,
- wprowadzania zwierząt,
- wysypywania śmieci poza miejscami wyznaczonymi,
- jazdy pojazdami jednośladowymi,
- prowadzenia akwizycji, umieszczania reklam i rozkładania wizytówek,
- ustawiania nagrobków o wymiarach przekraczających granice powierzchni grobu,
- zrywania wszelkiego rodzaju roślin i kwiatów oraz zbierania nasion,
- umieszczania elementów i symboli wyznaniowych na grobach i pomnikach bez zgody osoby opiekującej się danym grobem.
§3
- Na cmentarzu urządza się mogiły:
- ziemne zwykle duże i małe/pojedyncze/,
- ziemne pogłębione /rodzinne/,
- groby murowane /grobowce/,
- groby urnowe /ziemne, murowane/,
- Nagrobki wraz z podstawą nie mogą przekraczać wymiarów miejsca na mogiłę określonych w załączniku nr 2 do niniejszego regulaminu.
- Usytuowanie grobu musi być zgodne z planem zagospodarowania cmentarza, i jest każdorazowo wyznaczane przez Zarządcę.
- Grób ziemny nie może być użyty do ponownego pochowania przed upływem 20 lat /nie dotyczy grobów rodzinnych głębinowych/.
- Do dysponowania miejscem wolnym w grobie ziemnym lub murowanym uprawnieni są członkowie rodziny zmarłego lub odpowiednie instytucje.
- Posiadanie prawa, o którym mowa w pkt. 5, nie upoważnia do odstąpienia osobom trzecim tego prawa bez zgody Zarządcy
- Prawo do grobu nie podlega regułom dziedziczenia.
- Dysponentem miejsca w grobie murowanym jest osoba, która poniosła nakłady na jego wybudowanie i uiściła należne opłaty cmentarne.
- Pochowanie innej osoby w istniejącym grobie ziemnym, bądź murowanym dokonuje się po uzyskaniu pisemnej akceptacji Zarządcy cmentarza.
- Wniesienie opłaty za wznowienie miejsca grzebalnego przez osobę nie wymienioną w pkt.6 nie uprawnia jej do pochowania w nim zwłok tej osoby lub innej przez tę osobę wskazaną.
- Dysponent wymieniony w pkt. 5 może udostępnić jego grób do pochowania innej osoby po uzyskaniu zgody Zarządcy cmentarza. Członkowie rodziny zmarłego dochowanego w ten sposób do istniejącego grobu nie nabywają prawa do dysponowania tym grobem.
- W przypadku gdy okoliczności wskazują na mogący wystąpić spór co do dyspozycji miejscem w grobie rodzinnym, Zarządca cmentarza przed wyrażeniem zgody na pochowanie następnych zwłok, powinien od osoby, która uiściła opłatę za pochowanie zwłok, zażądać przedłożenia oświadczenia osób wymienionych w pkt. 5 o wyrażeniu zgody na pochowanie, a gdy osoby takie nie istnieją do potwierdzenia tego oświadczeniem.
- Na osobach opiekujących się grobem osoby pochowanej ciąży obowiązek terminowego przedłużenia opłaty cmentarnej za miejsce grzebalne.
- W przypadku nie przedłużenia opłaty na następne 20 lat grób kwalifikuje się do likwidacji. Likwidacja miejsca grzebalnego jest poprzedzona wcześniejszą informacją umieszczoną na grobie.
§4
- Przyjęcie zwłok, prochów i szczątków do pochowania następuje na zasadach określonych w Regulaminie Domu Pogrzebowego, stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu.
- Zarządca cmentarza ma prawo do kontroli dokumentu uwierzytelniającego prowadzenie firmy pogrzebowej lub zatrudnienia w niej osób wykonujących prace na cmentarzu.
- Ekshumacja zwłok lub szczątków może być dokonywana na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok oraz prokuratury lub sądu i za zgodą Powiatowego Inspektora Sanitarnego w terminach i na zasadach określonych w obowiązujących w tym względzie przepisach.
- Miejsce po ekshumacji pozostaje do dyspozycji Zarządcy cmentarza.
- Ekshumację wykonują wyspecjalizowane firmy pogrzebowe po doręczeniu Zarządcy cmentarza .każdorazowo zgłoszenia na piśmie co najmniej na dzień przed wykonaniem tej czynności.
- Zarządca nie ponosi odpowiedzialności cywilnej za pracowników innych firm prowadzących roboty na cmentarzu.
- Zarządca nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru.
- Uroczystości pogrzebowe odbywają się w dni robocze w godz. od 8.00 do 15.00 /od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni świątecznych przypadających w tym okresie/. W przypadkach szczególnie uzasadnionych jest możliwe zorganizowanie ceremonii w innych dniach i godzinach, po uzyskaniu pisemnej zgody Zarządcy cmentarza i wniesieniem dodatkowej opłaty.
- Prace budowlane, remontowe i konserwacyjne wolno prowadzić wyłącznie od poniedziałku do soboty w godzinach od 7.00 - 16.00. W uzasadnionych przypadkach jest możliwe prowadzenie powyższych prac w innych dniach i godzinach, po uzyskaniu pisemnej zgody Zarządcy cmentarza, i wniesieniem dodatkowej opłaty.
- Prowadzenie jakichkolwiek prac remontowych, budowlanych i konserwacyjnych na cmentarzu wymaga każdorazowego uzyskania pisemnej zgody Zarządcy, która określa ich zakres. Dotyczy to w szczególności:
- ustawiania nagrobków, pomników, usuwania lub prostowania jego elementów,
- sadzenia lub wycinania/ drzew i krzewów,
- stawiania ławek i kwietników, płotków,
- wykonywania chodników lub utwardzania w inny sposób przejść przy grobach lub między grobami.
- Ławki, kwietniki, płotki lub inne elementy zdobnicze, wykonane bez zgody lub wbrew negatywnej decyzji Zarządcy cmentarza, będą rozebrane i usunięte na koszt osoby opiekującej się grobem. Decyzja w tym względzie będzie przygotowana w formie pisemnej i umieszczona: na grobie, na tablicy informacyjnej cmentarza oraz w siedzibie Zarządcy.
- Po zakończeniu prac należy niezwłocznie wywieźć z cmentarza:
- ziemię w przypadku budowy grobu murowanego;
- pozostałe materiały budowlane i inne nieczystości.
- Każdorazowy wjazd pojazdem na cmentarz wymaga wypełnienia karty ewidencyjnej przedstawianej przez pracownika Zarządcy. Odmowa wypełnienia karty ewidencyjnej stanowi podstawę do odmowy wpuszczenia pojazdu na cmentarz.
§5
Nadzór nad funkcjonowaniem i przestrzeganiem niniejszego Regulaminu Użytkowania Cmentarza Komunalnego sprawuje Zarządca cmentarza.
§6
- Regulamin podlega ogłoszeniu przez podanie do publicznej wiadomości, w sposób zwyczajowo przyjęty tj. wywieszenie w siedzibie zarządcy i na tablicy informacyjnej cmentarza.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 15 maja 2010r.